W zale¿no¶ci od umiejêtno¶ci, komunikacji oraz kontroli danego Shinigami nad mieczem, Zanpakutō s± w stanie przybraæ dwie nowe formy, a tak¿e wróciæ do swojej zapieczêtowanej. Te dwie formy (znane jako Shikai i Bankai) s± pewnego rodzaju "ulepszeniami", poniewa¿ daj± w³a¶cicielowi Zanpakutō nowe umiejêtno¶ci, o wiele lepsze (lub diametralnie ró¿ne) ni¿ te w zapieczêtowanej formie. Shinigami zazwyczaj nosz± katany w ich zapieczêtowanej formie i uwalniaj± ich prawdziw± moc kiedy uznaj± to za stosowne.
Wszystkie Zanpakutō maj± dwa poziomy rozpieczêtowania. Pierwszy to Shikai (rozpieczêtowanie pocz±tkowe), oraz drugi - Bankai (rozpieczêtowanie ostateczne). Warunkiem zostania kapitanem w Gotei 13 jest umiejêtno¶æ obu stopni rozpieczêtowania Zanpakutō. Moce form Shikai i Bankai zale¿± od danego Zanpakutō, a tak¿e od si³y posiadacza i jego treningu.
Zapieczêtowany Edytuj
Wiêkszo¶æ Zanpakutō w zapieczêtowanej formie przypomina zwyk³± katanê lub jej inne warianty. Do najczê¶ciej spotykanych nale¿±:
Katana (刀): Japoñski miecz o standardowej wielko¶ci, o ¶rednio zakrzywionej klindze d³u¿szej ni¿ 60 cm (23.6 cali). Ponadto katanê charakteryzuje okr±g³a lub kwadratowa garda oraz rêkoje¶æ na tyle d³uga by móc j± z³apaæ obur±cz.
Wakizashi (脇差 [わきざし]): Broñ bia³a o krótkim ostrzu - ok. 30 i 60 cm (12 i 24 cali), ca³o¶æ ma oko³o 50 cm (20 cali). Jest podobny do katany, lecz krótszy i zazwyczaj krótszy ni¿ kodachi (小太刀) . Wakizashi by³ zazwyczaj u¿ywany razem z katan±. Razem u¿ywana para mieczy znana jest jako daishō, co mo¿na dos³ownie przet³umaczyæ jako "ma³y i du¿y". W tym zestawieniu katana czêsto nazywana d³ugim mieczem, a wakizashi mieczem pomocniczym.
No-dachi (野太刀 [のだち]): No-dachi by³y trudne do u¿ywania w walce ze wzglêdu na ich rozmiar i wagê. Rêkoje¶æ no-dachi oscylowa³a miêdzy 30 a 33 cm (12 a 13 cali). Ich zasiêg i si³a ciêcia przewy¿sza³a pod tym wzglêdem katany z powodu ich rozmiaru i wagi.
Ponadto, zapieczêtowana forma Zanpakutō mo¿e byæ modyfikowana przez posiadaj±cego go Shinigami. Czasami s± to zmiany zaledwie kosmetyczne, które nie maj± ¿adnego znaczenia podczas walki; wyj±tkiem jest Ikkaku Madarame, który w rêkoje¶ci miecza przechowuje ma¶æ, która pomaga w szybszym zasklepianiu ran. Zanpakutō mog± byæ tak¿e ukrywane w innych przedmiotach - zarówno Kisuke Urahara jak i kapitan g³ównodowodz±cy ukrywaj± je w swoich laskach.
Je¶li Shinigami straci przytomno¶æ podczas walki, jego Zanpakutō wróci do zapieczêtowanej formy.
Offline